Item: CP8BTBModel: BULK-RS-H50-1058Cross Ref: 785AD9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 55 ft.
Overall Width 36"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"