Item: CP8BTZModel: BULK-RS-H50-1045Cross Ref: 785AC7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 50A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 507
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"