GRAINGER BULK-RS-H40-82 Buna-N Strip, 1 1/2 Inch X 10 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 40A
Item: CP8EAFModel: BULK-RS-H40-82Cross Ref: 56DA61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1 1/2"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"