GRAINGER BULK-RS-H40-805 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.75 Inch Thickness, 40A | CP8DYK 56AN65
GRAINGER BULK-RS-H40-805 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.75 Inch Thickness, 40A
Item: CP8DYKModel: BULK-RS-H40-805Cross Ref: 56AN65
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"