GRAINGER BULK-RS-H40-799 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A | CP8DUM 56AN59
GRAINGER BULK-RS-H40-799 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Item: CP8DUMModel: BULK-RS-H40-799Cross Ref: 56AN59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"