GRAINGER BULK-RS-H40-790 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A | CP8CXA 56AM99
GRAINGER BULK-RS-H40-790 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 40A
Item: CP8CXAModel: BULK-RS-H40-790Cross Ref: 56AM99
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"