GRAINGER BULK-RS-H40-778 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inchness, 40A | CP8FWM 56AM65
GRAINGER BULK-RS-H40-778 Buna-N Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 40A
Item: CP8FWMModel: BULK-RS-H40-778Cross Ref: 56AM65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"