GRAINGER BULK-RS-H40-776 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inchness, 40A | CP8CNJ 56AM63
GRAINGER BULK-RS-H40-776 Buna-N Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 40A
Item: CP8CNJModel: BULK-RS-H40-776Cross Ref: 56AM63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"