GRAINGER BULK-RS-H40-747 Buna-N Strip, 6 Inch X 10 Ft, 40A | CP8EZM 56DC71
GRAINGER BULK-RS-H40-747 Buna-N Strip, 6 Inch X 10 Ft, 40A
Item: CP8EZMModel: BULK-RS-H40-747Cross Ref: 56DC71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"