GRAINGER BULK-RS-H40-739 Buna-N Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A | CP8ETV 56DC63
GRAINGER BULK-RS-H40-739 Buna-N Strip, 4 Inch X 10 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A
Item: CP8ETVModel: BULK-RS-H40-739Cross Ref: 56DC63
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 4"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"