GRAINGER BULK-RS-H40-640 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CRX 56AH79
GRAINGER BULK-RS-H40-640 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CRXModel: BULK-RS-H40-640Cross Ref: 56AH79
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"