GRAINGER BULK-RS-H40-622 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CDR 56AH61
GRAINGER BULK-RS-H40-622 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CDRModel: BULK-RS-H40-622Cross Ref: 56AH61
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"