Item: CP8FWTModel: BULK-RS-H40-60Cross Ref: 497L86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"