Item: CP8EZNModel: BULK-RS-H40-435Cross Ref: 56DA58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"