GRAINGER BULK-RS-H40-377 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A | CP8DEQ 241HN4
GRAINGER BULK-RS-H40-377 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A
Item: CP8DEQModel: BULK-RS-H40-377Cross Ref: 241HN4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"