GRAINGER BULK-RS-H40-311 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DER 241HD1
GRAINGER BULK-RS-H40-311 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DERModel: BULK-RS-H40-311Cross Ref: 241HD1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"