GRAINGER BULK-RS-H40-310 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FVW 241HK7
GRAINGER BULK-RS-H40-310 Buna-N Sheet, 24 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FVWModel: BULK-RS-H40-310Cross Ref: 241HK7
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"