Item: CP8ABWModel: BULK-RS-H40-297Cross Ref: 56AK95
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 12"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"