Item: CP8FVYModel: BULK-RS-H40-240Cross Ref: 56AL52
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"