GRAINGER BULK-RS-H40-218 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FFX 715F34
GRAINGER BULK-RS-H40-218 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FFXModel: BULK-RS-H40-218Cross Ref: 715F34
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 407
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"