GRAINGER BULK-RS-H40-184 Buna-N Strip, 2 Inch X 10 Ft, 40A | CP8ELG 56DC84
GRAINGER BULK-RS-H40-184 Buna-N Strip, 2 Inch X 10 Ft, 40A
Item: CP8ELGModel: BULK-RS-H40-184Cross Ref: 56DC84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 230°F , 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 2"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"