GRAINGER BULK-RS-H40-169 Buna-N Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 40A | CP8EQZ 56DC79
GRAINGER BULK-RS-H40-169 Buna-N Strip, 3/4 Inch X 10 Ft, 40A
Item: CP8EQZModel: BULK-RS-H40-169Cross Ref: 56DC79
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 3/4"
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"