GRAINGER BULK-RS-H40-160 Buna-N Strip, 1 Inch X 10 Ft, 40A | CP8ECR 56DC88
GRAINGER BULK-RS-H40-160 Buna-N Strip, 1 Inch X 10 Ft, 40A
Item: CP8ECRModel: BULK-RS-H40-160Cross Ref: 56DC88
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 10 ft.
Overall Width 1"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"