GRAINGER BULK-RS-H40-1006 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A | CP8FZL 785A91
GRAINGER BULK-RS-H40-1006 Buna-N Roll, 36 Inch X 40 Ft, 0.0625 Inch Thickness, 40A
Item: CP8FZLModel: BULK-RS-H40-1006Cross Ref: 785A91
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 33%
Density 1.5 g/cc
Durometer 40A
Elongation 350%
Grade Standard
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Min. Temp. -30°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 40 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 407
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1000 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"