GRAINGER BULK-RS-BHS70-701 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€2,071.64 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Density | 1.35 g/cc |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 50 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 710 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.094" |
| Thickness Tolerance | -0.013" to +0.013" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 44.47 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- WINTERS INSTRUMENTS PFP831ZRR1 2.5 Inch, Dial, Ss Stabilizr Premium, 0-3000 Psi, 1/4 Inch, Btm
- APOLLO VALVES 7710304 Ball Valve, 1/2 Inch NPT, Full Port, Bronze, 2-1/4 Inch Extension
- ROTRON 081102 081102000 / DR555CK86 Regenerative Blower, Frame Size 14.93, 575V, 1 Stage, AC, 3 Phase
- QORPAK GLC-01521 Bottle 4 Ounce
- INGERSOLL-RAND 94964-1 Adapter
- MI-T-M CBA-4004-1MAH Pressure Washer, Gasoline, 4000 Psi, 3.4 Gpm, 389 cc Honda
- EATON SOX23211B3911M0011 Negative Ground Solar Inverter, 300 to 600 VDC Input, 480 VAC Output, 312 A
- CLE-FORCE C68879 Aircraft Extension Drill, 1/4-E Inch Size, 6 Inch Length, 135 Deg. Split Point, HSS
Explore More
- KEYSHAFT
- Full Face Respirators
- Channel Strip Fluorescent Fixtures
- Hex Head Lag Screws
- Fire Hose Reels and Storage Racks
- Drum Dumper
- CONDOR Chemical Resistant Sleeve Aprons
- CONDOR General Purpose Gloves, Navy Blue/Black, Smooth Nitrile
- VIBCO 30 Series Pneumatic Piston Vibrators
- MUELLER INDUSTRIES 103MHT Silent Check Valves
- BEL-ART - SCIENCEWARE Pitcher
- GREENLEE Holesaw Arbours
- COOPER B-LINE Type 3R Large Continous Hinge Cover Panel Enclosures
- BLACKBURN (T&B) HS6 Series Shrink Tubings
- SPEARS VALVES PVC Butterfly Check Valves, Spigot Ends, EPDM
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS70-701 Buna-N Roll, 36 Inch X 50 Ft, 0.09375 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€2,180.68 /unit

