Item: CP8AUDModel: BULK-RS-BHS70-669Cross Ref: 56CF98
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 20 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"