GRAINGER BULK-RS-BHS70-647 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CWH 56CF87
GRAINGER BULK-RS-BHS70-647 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.25 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CWHModel: BULK-RS-BHS70-647Cross Ref: 56CF87
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"