GRAINGER BULK-RS-BHS70-636 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CPN 56CF77
GRAINGER BULK-RS-BHS70-636 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 0.1875 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CPNModel: BULK-RS-BHS70-636Cross Ref: 56CF77
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"