GRAINGER BULK-RS-BHS70-456 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FDE 56CF64
GRAINGER BULK-RS-BHS70-456 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 1 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FDEModel: BULK-RS-BHS70-456Cross Ref: 56CF64
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"