GRAINGER BULK-RS-BHS70-450 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FBP 56CF58
GRAINGER BULK-RS-BHS70-450 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FBPModel: BULK-RS-BHS70-450Cross Ref: 56CF58
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"