GRAINGER BULK-RS-BHS70-328 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A | CR3CEN 241MV6
GRAINGER BULK-RS-BHS70-328 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 Inch Thickness, 70A
Item: CR3CENModel: BULK-RS-BHS70-328Cross Ref: 241MV6
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 70A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"