GRAINGER BULK-RS-BHS70-219 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€6,054.39 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 70A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Min. Temp. | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 20 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 710 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3/4" |
| Thickness Tolerance | -0.059" to +0.059" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 142.3 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- EAGLE GROUP CZ-74-2448 Cart Cover 48 x 24 x 74 White Polypropylene Zipper
- RIDGID 62945
- PROCON 103B035R126A Rotary Vane Stainless Steel Pump, 35 GPH, Fluorocarbon, External Adjust
- SPEC C01880200875M Compression Spring, 5.1 lbs/In Stiffness Rate, 2.24 lbs Load Capacity, Carbon Steel
- DDS 205407TC Rotary Shaft Oil Seal, Tc, Nitrile, 20 mm ID, 54 mm Od, 7 mm Width, 7 Psi
- SEALMASTER MSF-32 HT 711998
- PRIME LINE C 1067 Patio Door Pull, Non-Locking Pulls, 5/8 Inch Length, 9 1/2 Inch Height, Diecast
Explore More
- KEYSHAFT
- Anchor Bolts
- Reduced Shank Drill Bits
- Pipe Extractors
- IEC Magnetic Contactors
- Lightsticks
- ANSELL Class 2 Electrical Gloves, 16 Inch, Black
- VIBCO GIO Series PlasticTurbine Silent Pneumatic Vibrators
- ACME ELECTRIC WI045 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Combined Drills And Countersinks, Double-End Bell-Hey Type, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 581SS-N Y Strainers
- ADVANCE TABCO Korner Soil Dishtable
- EATON Danfoss FDC1-10 Series Flow Control Valves
- BALDOR / DODGE DL, Narrow-Slot Takeup, Ball Bearings
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS Helical Flute Thread Mills
- DEWALT Pipe Threading Die Heads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS70-219 Buna-N Roll, 36 Inch X 20 Ft, 0.75 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
€6,373.05 /unit


