GRAINGER BULK-RS-BHS70-21 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8DLY 241MP0
GRAINGER BULK-RS-BHS70-21 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 70A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8DLYModel: BULK-RS-BHS70-21Cross Ref: 241MP0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 710
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"