GRAINGER BULK-RS-BHS60-778 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 60A | CP8CTB 56AX29
GRAINGER BULK-RS-BHS60-778 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inch, 1 Inch Thickness, 60A
Item: CP8CTBModel: BULK-RS-BHS60-778Cross Ref: 56AX29
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.061" to +0.061"