GRAINGER BULK-RS-BHS60-654 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CXK 56AT44
GRAINGER BULK-RS-BHS60-654 Buna-N Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CXKModel: BULK-RS-BHS60-654Cross Ref: 56AT44
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"