GRAINGER BULK-RS-BHS60-455 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FZY 56AR33
GRAINGER BULK-RS-BHS60-455 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.75 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FZYModel: BULK-RS-BHS60-455Cross Ref: 56AR33
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.059" to +0.059"