FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Rubber Strip |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Strip |
| Standards | Astm D2000 Bf 610 |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/8" |
| Thickness Tolerance | -0.017" to +0.017" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- SPEARS VALVES 3791-663 Reducer Double Sanitary Tee, Socket, Schedule 40, N.P.R., 12 x 3 Size, PVC
- COXREELS 112-3-50 Hand Crank Hose Reel, 3/8 Inch Hose Inside Diameter, 50 Feet Hose Capacity
- STEARNS BRAKES 108202202172 Brake
- APOLLO VALVES 88A24765 Carbon Steel Class 150 Full Port Ball Valve, MPTFE Seat and Graphite Packing 1-1/2 Inch, 2 x Flange
- TANIS BRUSHES MB700612 Strip Brush 5/16w 12 Inch Length Trim 3 Inch
- BAND-IT C42499 Strapping Band, 317L 1/4H Stainless Steel, 1/2 x 0.020 x 300 ft
- GPI 1528010 Retrofit Kit, 1 1/2 NPT Nut, Nitrile
- WALTER TOOLS DCMT11T304-MP4 WPP20S Diamond Turning Insert, Neutral, 5/32 Inch Thick, 1/64 Inch Corner Radius
Explore More
- KEYSHAFT
- Socket Wrench Accessories
- Right-To-Know Stations
- Aluminum Extrusions
- Tubular and Semi-Tubular Rivets
- Plumb Bobs
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL CarbonX Pants Black
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Black
- COOPER B-LINE Tolco Series Fig 2002 Sway Brace Attachments
- ASHCROFT A Series Explosion Proof Pressure Switches, 316SS Body
- 80/20 Quick Frame Series 9005 Square Tube Profiles
- WATTS G4000M1 Series Ball Valves
- BUNTING BEARINGS BB-16 Powdered Metal Thrust Washers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS60-450 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€22.51 /unit


