GRAINGER BULK-RS-BHS60-439 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FGT 56AP95
GRAINGER BULK-RS-BHS60-439 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FGTModel: BULK-RS-BHS60-439Cross Ref: 56AP95
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"