GRAINGER BULK-RS-BHS60-280 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,161.34 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Plain Backing |
| Backing Type | Non Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 60A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 5 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm D2000 Bf 610 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.05" to +0.05" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 22.86 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- SCIENTIFIC CUTTING TOOLS GT093-20A 221679 Groove Tool Tialn 0.5 Inch Bore 1.25 Cut
- TRIUMPH TWIST DRILL 071090 Plug Tap, Straight Flute, 4-40 Size, NC, High Speed Steel, Bronze Oxide
- CONTINENTAL FRT075-50MF-G Washdown Hose Assembly, 3/4 Inch Heightose Inside Dia, 300 PSI, -20 Deg to 210 Deg F
- MACROMATIC TR-53121-04 Time Delay Relay, 240VAC, 10A
- GATES 4G-4MBXBULK
- BROWNING XP9208 415BGMKPT Bracket Kit
- GATES 24GSM-24FLHXBULK
- BALDWIN FILTERS PF831 Fuel Filter Element
Explore More
- KEYSHAFT
- Rubber Hose Accessories
- Wheel Lug Nut Locks
- Maintenance Work Supports
- Belt Drive Exhaust Fans w/Drive Package
- Electric Hydraulic Accessories
- HELICOIL Complete Working Gages, UNC, 3B
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 10 mil Thick, Lightweight, Yellow
- TEMPCO Surface Mount Thermostats
- VIBCO KA Pneumatic Internal Concrete Vibrators
- ALLEGRO SAFETY Spray Socks
- HOFFMAN HH13 Series Type 3R Filter Fan Shrouds
- EATON Chimes
- TOUGH GUY Hospital Isolation Bags, Coreless Roll
- ANVIL AS1100 Series Rigid Steel Conduit Clamps, 304 Stainless Steel
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS60-280 Buna-N Sheet, 36 Inch X 5 Ft, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Black, Smooth
€1,222.46 /unit


