Item: CP8BMQModel: BULK-RS-BHS60-212Cross Ref: 56AW78
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Bf 610
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"