Item: CP8BCJModel: BULK-RS-BHS50-990Cross Ref: 785CE6
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 30 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.5 mm
Thickness Tolerance -0.1 mm to +0.1 mm