GRAINGER BULK-RS-BHS50-927 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8EDJ 785C59
GRAINGER BULK-RS-BHS50-927 Buna-N Strip, 1 Inch X 36 Inch, 0.5 mm Thick, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8EDJModel: BULK-RS-BHS50-927Cross Ref: 785C59
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Overall Width 1"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.5 mm
Thickness Tolerance -0.1 mm to +0.1 mm