GRAINGER BULK-RS-BHS50-762 Buna-N Sheet, 18 Inch X 18 Inchness, 50A | CP8CPD 56AX14
GRAINGER BULK-RS-BHS50-762 Buna-N Sheet, 18 Inch x 18 Inch, 50A
Item: CP8CPDModel: BULK-RS-BHS50-762Cross Ref: 56AX14
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 510
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.022" to +0.022"