GRAINGER BULK-RS-BHS50-616 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8CDT 56AR47
GRAINGER BULK-RS-BHS50-616 Buna-N Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8CDTModel: BULK-RS-BHS50-616Cross Ref: 56AR47
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Max. Temp. 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 18"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Bf 510
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"