GRAINGER BULK-RS-BHS50-436 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FAZ 56AR16
GRAINGER BULK-RS-BHS50-436 Buna-N Strip, 6 Inch X 12 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FAZModel: BULK-RS-BHS50-436Cross Ref: 56AR16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"