GRAINGER BULK-RS-BHS50-432 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CR3CFG 56AP90
GRAINGER BULK-RS-BHS50-432 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.5 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CR3CFGModel: BULK-RS-BHS50-432Cross Ref: 56AP90
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Bf 510
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"