GRAINGER BULK-RS-BHS50-425 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth | CP8FFZ 56AP83
GRAINGER BULK-RS-BHS50-425 Buna-N Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Plain Backing, Black, Smooth
Item: CP8FFZModel: BULK-RS-BHS50-425Cross Ref: 56AP83
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rubber Strip
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Plain Backing
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 380%
Grade High Strength
Material Buna N
Min. Temp. -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 20 N/mm
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance 0" to +0.016"