GRAINGER BULK-RS-BHS50-29 Buna-N Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€1,306.73 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Roll |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 380% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Max. Temp. | 250°F |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 30 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Shape | Roll |
| Standards | Astm D2000 Bf 510 |
| Tear Strength | 20 N/mm |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 0.031" |
| Thickness Tolerance | 0" to +0.016" |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 8.89 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0429139 HHC30337 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 7.99 Inch Height
- SPEARS VALVES 869V-291CSR Special Reinforced Clamp-On Saddle, Double Outlet, FKM, 2-1/2 x 1-1/2 Inch Size, CPVC
- SANDPIPER TA80,N2SS. Tranquilizer, For 3 And 4 Inch Size Pump
- APOLLO VALVES 8914347A Carbon Steel 2 Pcs Ball Valve with SS Ball and Stem, SS Oval Latch-Lock Handle and Nut 1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- STEARNS BRAKES 1087182A0GPF Brake Assembly
- STREN-FLEX SF1203G10DOL Chain Sling, 3 Ft Sling Length, 8800 Lb Sling Capacity At 30 Deg, 3/8 Inch Chain Size
- OSG 8708550 Extra Long Drill Bit, 5.50 mm Size, 6 mm Shank Dia., 250 mm Overall Length
- ADVANCE TABCO K-1SP Replacement Swing Spout, For K-1 Faucet, 12 Inch Reach
Explore More
- KEYSHAFT
- Condiment Pumps and Dispensers
- Trash Bags
- Food Service Thermometers
- Personnel Lifts
- PHILIPS ADVANCE Ballast Ignitors
- MCR SAFETY Leather Welding Work Gloves, Premium Grain Goatskin
- COTTERMAN PC Series Portable Crossovers
- DESTACO 344-M Series Pull Action Latch Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP7300 Series Air Drills
- ABILITY ONE Strip Pad
- VON DUPRIN Levers
- EATON E2MM Type Mining Complete Molded Case Circuit Breakers
- REGAL Cobalt End Mills, Single End, HSS, CC, 4 Flutes, TiCN
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS50-29 Buna-N Roll, 36 Inch X 30 Ft, 0.03125 Inch Thickness, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black
€1,375.51 /unit


