GRAINGER BULK-RS-BHS50-1025 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth | CP8DNE 785CC9
GRAINGER BULK-RS-BHS50-1025 Buna-N Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
Item: CP8DNEModel: BULK-RS-BHS50-1025Cross Ref: 785CC9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Black
Compression Set 30%
Density 1.35 g/cc
Durometer 50A
Elongation 280%
Grade High Strength
Material Buna N
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Maximum Temperature 250°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -30°F
Oil Resistance Excellent
Overall Length 36"
Shape Sheet
Tensile Strength 1500 psi
Texture Smooth
Thickness 1 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm