FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Abrasion Resistance | Good |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Type | Adhesive |
| Chemical Resistance | Fair |
| Color | Black |
| Compression Set | 30% |
| Density | 1.35 g/cc |
| Durometer | 50A |
| Elongation | 280% |
| Grade | High Strength |
| Material | Buna N |
| Maximum Adhesive Temperature | 230°F |
| Maximum Temperature | 250°F |
| Minimum Adhesive Temperature | -30°F |
| Minimum Temperature | -30°F |
| Oil Resistance | Excellent |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 12" |
| Shape | Sheet |
| Tensile Strength | 1500 psi |
| Texture | Smooth |
| Thickness | 3 mm |
| Thickness Tolerance | -0.4 mm to +0.4 mm |
| Water Resistance | Good |
| Weather Resistance | Fair |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Color | Shape | Grade | Tensile Strength | Adhesive Type | Thickness | Overall Length | Overall Width | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BULK-RS-BHS40-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €96.33 | |
| BULK-RS-H40-197 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €68.14 | |
| BULK-RS-BHS50-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €92.89 | |
| BULK-RS-BHS70-197 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.031" | 10 ft. | 12" | €86.27 | |
| BULK-RS-H40-198 | Black | Roll | Standard | 1000 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €102.75 | |
| BULK-RS-BHS40-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €148.71 | |
| BULK-RS-BHS50-198 | Black | Roll | High Strength | 1500 psi | Plain Backing | 0.062" | 10 ft. | 12" | €146.03 |
Explore Products
- APPLETON ELECTRIC BKR222ABCD
- DAYTON 6366448 Replacement Support Plate
- ANSELL 068-09 Coated Glove, M, ANSI Impact Level 2, 1 Pair
- IPS ABA7234 Sweat Body
- MERIT BRASS 2016-225 Nipple, Size 2-1/4 Inch
- RIDGID 66607 Pin, Roller
- 3M 7100009683 70070844074 / 66307 / 256-02-00 Portable Filtration and Regulator Panel, 4 Users, 125 psi Max Pressure, 50 cfm Air Flow
- SIOUX CHIEF 230-270621104
Explore More
- KEYSHAFT
- Power Supply Cord
- Faceshield Headgear
- Hydraulic Piston Pumps
- Drain Openers
- Gearbelt Idlers
- SALISBURY Class 1 Electrical Insulating Rubber Gloves, 14 Inch, Black, Red Inside
- OETIKER HIP 1000 Series Hand Installation Pincers
- KEO Countersink Sets, Carbide
- LAMP ESR5 Series Full Extension Drawer Slides
- KISSLER & CO Drinking Fountain Parts
- RUBBERMAID Cold Food Scraper 1/2 Inch
- CEMENTEX USA Leggings, 12 Cal.
- KLEIN TOOLS Adjustable Wrenches, Slim Jaw
- LINEMASTER Guards
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER BULK-RS-BHS50-1022 Buna-N Sheet, 12 Inch X 24 Inch, 3 mm Thick, 50A, Acrylic Adhesive Backed, Black, Smooth
€96.68 /unit


